Paradontitida neboli zánět závěsného aparátu zubu je druhým nejčastějším onemocněním zubů. Toto onemocnění má na počátku příznaky, kterým mnohdy nepřikládáme velký důraz. Je to mírný otok a zčervenání dásní, krvácení při čištění zubů a často také nepříjemný zápach z úst.
V druhé fázi příznaků, kdy se zánět v ústech rozvíjí, můžeme pociťovat i bolest, pocit tlaku či brnění. Krvácení z dásní je výraznější a postupně dochází k úbytku kosti čelistí. Zuby se následně rozestupují a ztrácejí svou pevnost a stabilitu. V konečné fázi dochází k jejich ztrátě.
Všechny tyto příznaky nám mohou napovědět, že něco není v pořádku. Diagnózu může stanovit pouze lékař na základě parodontologického vyšetření, které by mělo být součástí i běžné preventivní prohlídky. Parodontitida nebolí a její včasný záchyt je naprosto zásadní!
Víme diagnózu a co dál?
Jakmile váš zubní lékař potvrdí parodontitidu, je nutné stanovit vhodnou léčbu. Ta se skládá z počáteční hygienické fáze, na kterou může navazovat konzervativní nebo až chirurgická terapie.
Hygienická fáze
Je základem úspěchu. Je nutné odstranit zubní kámen a nánosy plaku hlavně na viditelných plochách zubů. Součástí je i nácvik správného provádění dentální hygieny.
Konzervativní léčba
Se provádí za pomoci ultrazvuku nebo jiných speciálních metod, které vyčistí všechny plochy zubů a jejich kořenů v oblasti zánětu. Lékař odstraňuje hlavně pod dásňový zubní kámen. Pokud je zánět a úbytek kosti již v pokročilém stádiu a konzervativní léčba sama o sobě nestačí, je nutné doplnit terapii o chirurgický zákrok.
Chirurgická léčba
Se provádí v lokální anestezii. Dochází k odklopení dásní a zpřístupnění tvrdých tkání. Následuje očištění povrchu kořenů pod kontrolou zraku, úprava okolní kosti a případně odstranění zánětlivých tkání. Součástí chirurgické fáze může být i extrakce zubů, které nelze ponechat v ústech a nejde je již zachránit. V případě zajištění nezánětlivého prostředí a nutnosti náhrady tkání přichází v úvahu i zákroky rekonstrukční – řízená tkáňová regenerace.
Léčba antibiotiky může být součástí protokolu u agresivnějších typů parodontitidy, ale již by neměla být paušální součástí terapie parodontitidy.
Zajímavost
Bakterie, které způsobující zánět dásní jsou většinou anaerobní a umírají již při malém kontaktu se vzduchem. Velice dobře se jim daří v mezizubních prostorech, pod dásní a parodontálních chobotech. Tyto bakterie jsou schopné zánětlivý proces v našich ústech nastartovat již během 24-48 hodin.
Foto: pixabay.com