Naším krédem je poskytovat komplexní péči, která má za hlavní cíl celkové ošetření chrupu bez nutnosti neustálých oprav, zabezpečení dlouhodobého zdraví a stability. Veškeré zákroky provádíme na jednom místě s pomocí nejmodernější techniky.
Prevence
Aby Váš chrup zůstal i nadále krásný a zdravý, klademe důraz na pravidelnou preventivní péči, která může včas odhalit budoucí obtíže. Včasné odstranění problému je jednodušší a rychlejší. V rámci preventivní péče je velmi důležitá pravidelná návštěva dentální hygieny, kde Vám dentální hygienistka odstraní zubní kámen a pigmenty. Budete také instruováni o správném provádění dentální hygieny.
Hlavním úkolem preventivní prohlídky je komplexní kontrola stavu Vaší dutiny ústní. Vyšetříme a zhodnotíme stav ústních sliznic a slinných žláz, povrch jazyka, stav blízkých lymfatických uzlin či čelistní klouby. Další důležitou součástí preventivní prohlídky je také parodontologické vyšetření dásní, jejich krvácivosti a případného ústupu kosti. Nakonec jsou na řadě samotné zuby. Lékař pohledem zhodnotí pigment a zubní kámen, který buď hned odstraní nebo případně doporučí návštěvu u dentální hygienistky. Dále zkontroluje přítomnost kazů, citlivých krčků, stav starších výplní a protetických prací, popřípadě implantátů.
V pravidelných intervalech zhotovujeme detailní rentgenové snímky tzv. "bite-wing" jedenkrát ročně, a digitální panoramatický snímek jednou za 2roky.
Dentální hygiena
Slovo "prevence" je ve stomatologii skloňované ve všech pádech. Především pak v oblasti, která se nazývá dentální hygienou a která je nezbytnou součástí celkové zubní péče. Většina obtíží postihující zuby a okolní tkáně je důsledkem zubního povlaku, který na zubech ulpívá. Pravidelnou dentální hygienou je možné předejít většině zubních onemocnění, jejichž pozdější léčba je podstatně nákladnější a komplikovanější. Čisté zuby se nekazí a prevence stojí za to.
Dentální hygiena zahrnuje všechny prostředky a formy péče o ústní dutinu. U nás v HydePark Dent klademe velký důraz na individuální hygienický režim, který zahrnuje výběr pomůcek pro ústní hygienu, nácvik jejich používání a profesionální čištění zubů (odstranění zubního kamene, plaku a pigmentací). Součástí zubní hygieny je rovněž vyšetření stavu dásní a posouzení všech ostatních faktorů ovlivňujících hygienu dutiny ústní. Standardní interval návštěvy dentální hygieny je 2x ročně a předchází pravidelnou preventivní prohlídku u zubního lékaře. V případě nutnosti intenzivnější péče je interval kratší (3-4 krát ročně).
Záchovná stomatologie
Konzervativní ošetření či také záchovná stomatologie má jediný cíl – udržet zuby co nejdéle ve Vašich ústech. Skládá se především z léčby zubních kazů, onemocnění zubní dřeně (endodoncie) a mechanických poškození způsobených např. úrazem. Příčiny vzniku zubního kazu, zánětu dásní a parodontózy známe již desítky let. Ačkoliv jsou preventivní opatření obecně známé (pečlivá dentální hygiena, pravidelné prohlídky), neustále patří v naší republice mezi velmi rozšířená chronická onemocnění. Často se na problémy přijde pozdě, jelikož pacient nepociťuje obtíže. Pozdní léčba je náročná nejen časově, ale i finančně a prognóza je vždy horší než u zdravého zubu.
Hlavním úkolem preventivní prohlídky je komplexní kontrola stavu Vaší dutiny ústní. Vyšetříme a zhodnotíme stav ústních sliznic a slinných žláz, povrch jazyka, stav blízkých lymfatických uzlin či čelistní klouby. Další důležitou součástí preventivní prohlídky je také parodontologické vyšetření dásní, jejich krvácivosti a případného ústupu kosti. Nakonec jsou na řadě samotné zuby. Lékař pohledem zhodnotí pigment a zubní kámen, který buď hned odstraní nebo případně doporučí návštěvu u dentální hygienistky. Dále zkontroluje přítomnost kazů, citlivých krčků, stav starších výplní a protetických prací, popřípadě implantátů.
Co je to vlastně zubní kaz? Zubní kaz je nejrozšířenější infekční chorobou obecně. Je způsoben činností baktérií a mikroorganismů dutiny ústní. Tyto bakterie se nacházejí především v zubním povlaku, jehož množství je zvýšeno v případě nedostatečné ústní hygieny. Bakterie povlaku uvolňují mnoho různých toxických látek. Mezi nejdůležitější patří kyseliny, které se produkují při metabolismu cukrů. Tyto kyseliny následně narušují povrch zubu a spolu s dalším průnikem bakterií do hlubších struktur způsobují zubní kaz.
V případě průniku zubního kazu (bakterií) do dřeňové dutiny zubu (nerv) vzniká zánět, který je nutné ošetřit (endodoncie). Endodontické ošetření je tedy nejčastěji důsledkem komplikací zubního kazu. Může také řešit odumření zubní dřeně následkem úrazu. V obou těchto případech je třeba odstranit poškozený nerv, pročistit veškeré prostory uvnitř zubu a vše následně kvalitně a hermeticky zaplnit. Předpokladem úspěšného ošetření je důkladné mechanické pročištění a desinfekce všech kanálků. Infekční prostředí uvnitř zubu se může projevit bolestivostí a vytvořením ložiska infekce v kosti (váček). Po zaplnění kořenového systému je velice důležitý výběr následného ošetření korunkové části zubu (výplň, korunka), které zajistí dlouhodobou stabilitu ošetření.
Endodoncie
V případě průniku zubního kazu (bakterií) do dřeňové dutiny zubu (nerv) vzniká zánět, který je nutné ošetřit (endodoncie). Endodontické ošetření je tedy nejčastěji důsledkem komplikací zubního kazu. Může také řešit odumření zubní dřeně následkem úrazu. V obou těchto případech je třeba odstranit poškozený nerv, pročistit veškeré prostory uvnitř zubu a vše následně kvalitně a hermeticky zaplnit.
Předpokladem úspěšného ošetření je důkladné mechanické pročištění a desinfekce všech kanálků. Infekční prostředí uvnitř zubu se může projevit bolestivostí a vytvořením ložiska infekce v kosti (váček). Po zaplnění kořenového systému je velice důležitý výběr následného ošetření korunkové části zubu (výplň, korunka), které zajistí dlouhodobou stabilitu ošetření.
Parodontologie
Parodontóza (Parodontitida) je infekční, zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontu). Parodont se skládá z dásní, alveolární kosti, kořenového cementu a z vazivových vláken, která kotví zub do kosti. Při postižení parodontu a jeho neléčení dochází postupně k ústupu dásní, ztrátě kosti, odhalování zubních krčků, uvolňování zubů, což může skončit až jejich ztrátou.
Příčinou tohoto onemocnění je zmnožený povlak s bakteriemi (plak), který po určitém čase způsobí lokální zánět. Onemocnění začíná zánětem dásní, který se projevuje jejich krvácením při čistění zubů. Dalšími příznaky mohou být zvýšená citlivost na dotek, viditelný otok a změna jejich barvy. Při včasné léčbě nemá tato fáze onemocnění trvalé následky a je tedy plně reverzibilní. V opačném případě dojde k přechodu zánětu na další části závěsného aparátu zubu - alveolární kost, cement a vlákna kotvící zub do kosti a jejich destrukci. Tato ztráta je již trvalá a je spojená s estetickými a hlavně funkčními negativními projevy.
Příznaky rozvinutého onemocnění jsou již nepřehlédnutelné a patří mezi ně silné krvácení z dásní, viklání zubů, zápach z úst, bolestivost zubů a jejich putování (zuby mění svojí polohu a vznikají mezi nimi mezery).
Aby byla léčba účinná, musí být pečlivá a komplexní. Velice důležitá je plná spolupráce klienta a zároveň perfektní ústní hygiena. Terapie počínajících fází parodontózy je vždy jednodušší než řešení komplikovaných stavů. Je tedy nutné včas stanovit přesnou diagnózu a podle ní nastavit odpovídající léčbu. Cílem je zbavit tkáně zánětu a v co největší míře obnovit závěsný aparát zubu.
Stomatochirurgie
Nejčastějším zákrokem ve stomatochirurgii, který u nás můžete podstoupit je extrakce zubu/ů. Naším hlavní prioritou je bezbolestnost a maximální komfort při veškerých zákrocích, které u nás podstoupíte.
Extrakce zubu znamená jeho vybavení ze zubního lůžka (laicky řečeno vytržení zubu). Přistupujeme k ní při rozsáhlém poškození zubu kazem (nelze spolehlivě zrekonstruovat), v pozdních fázích parodontitidy nebo z ortodontických důvodů. Dalším častým případem je extrakce třetích molárů (zuby moudrosti nebo tzv. osmičky). Tyto zuby často nemají možnost prořezání do správné pozice. V jejich slizničním krytu, který nelze spolehlivě vyčistit, může zůstávat plak, což způsobuje kaz, případně zánět dásně.
RTG 3D CT
Naše klinika disponuje nejmodernějším CB CT přístrojem, díky kterému můžeme kdykoliv zhotovit 3D RTG zobrazení. Výhodou přístroje je nízká dávka záření a vysoká kvalita snímků.
Proč CT snímky? Počítačová tomografie dovoluje ošetřujícímu lékaři získat komplexní 3D přehled o obou čelistech pacienta a přidružených tkání. V detailu jsou zobrazeny kosti čelistí, zuby (včetně retinovaných), průběhy nervů, cév a hlavně vztahy jednotlivých struktur. Grafický program umožňuje velmi přesné měření libovolných vzdáleností, získání různých náhledů a řezů tkání.
Toto zobrazení využíváme při chirurgických výkonech, především implantacích, kdy jsou klasické rentgenové snímky nedostačující. Rozložení jednotlivých implantátů a určení jejich polohy je možné plánovat přímým vkládáním do snímku.
Implantologie
Chybějící zub či zuby narušují celistvost Vašeho chrupu a přinášejí nejen estetické, ale hlavně funkční a zdravotní problémy. Chybějící zub vyvolává anatomické změny v čelisti a posuny zubů v zubním oblouku (sklánění zubů do mezer, povystoupení protilehlého zubu).
Ztrátu zubu je tedy třeba řešit vhodnou zubní náhradou, která Vašemu chrupu navrátí funkčnost a zdravý vzhled. Zubní implantáty jsou titanové šrouby, které jsou bezbolestně zavedeny přímo do čelistní kosti. Titan lidský organismus dobře snáší a po krátké době několika týdnů dochází k pevnému propojení kosti s implantátem, tzv. osteointegrace. Zubní implantát tak nahradí kořen ztraceného zubu. Na titanový šroub se poté upevňuje samotná zubní náhrada – buď korunka nebo můstek, celková protéza pokud je třeba nahradit více chybějících zubů.
Dlouhodobá prognóza říká, že zubní implantát je velmi efektivním řešením ztráty zubu. Zubní implantáty se používají již několik desítek let. V porovnání s náhradou zubu klasickým můstkem, nemusí být okolní zuby broušeny a poškozovány, což je velkou předností tohoto ošetření.
Prognóza životnosti implantátu je velmi dobrá - po deseti letech je to stále kolem cca 95 %. Zároveň je však nutno podotknout, že jeho životnost je ovlivněna mnoha faktory. Mezi ně patří především správná dentální hygiena, kvalita a objem kostní hmoty v čelisti i celkový zdravotní stav klienta. Ústní hygiena je v péči o zubní implantáty naprosto klíčová a je prováděna naší dentální hygienistkou.