I když nám zubní lékaři říkají, ať chodíme na preventivní prohlídky každého půl roku, aby se vznikající kaz na našem zubu včas ošetřil, ne všichni posloucháme. Většinou přijdeme až s bolestí zubu, se sklopenýma očima a výmluvou či omluvou, proč jsme preventivní prohlídku nestihli. Samozřejmě, že ne všichni jsou neposlušní, ale nějaké procento lidí, co chodí až za pět minut dvanáct, existuje.
Po vyšetření a zhodnocení situace nastává prostá otázka. Vytrhnout nebo zachránit? Vytržení zubu sice přináší rychlou úlevu od bolesti, ale zub nám bude dříve nebo později chybět a budeme muset ho nahradit dražším můstkem nebo implantátem. Lepší je tedy zub zachovat pomocí ENDODOTICKÉHO ošetření.
Endodoncie z lékařského pohledu
Typickým příznakem zánětu zubního nervu může být bolest, která vás přepadne v okamžiku, kdy ulehnete do postele. Tato bolest se postupně zhoršuje a v pozdní fázi ,,PULPITIDY“ je až nesnesitelná. Proto ENDODONCIE, neboli ošetření zubních kanálků, je jediný možný způsob, jak zub zachovat v ústní dutině.
Tento zákrok provádíme v lokální anestezii, (zub zaizolujeme pomocí izolační blány)? a poté přichází samotné opracování, sondování, desinfekce a hermetické zaplnění kořenových kanálků. Na závěr je zub opatřen kvalitní dostavbou z (fotokompozitní pryskyřice)??.
Předpokladem úspěšného ošetření je tedy důležité:
- důkladné mechanické pročištění a desinfekce VŠECH kanálků v zubu
- odstranění poškozené zubní dřeně
- hermetické uzavření
Tímto postupem tak zamezíme dalšímu vzniku infekce a zub bude možné ošetřit výplní nebo proteticky korunkou, která zajistí dlouhodobou stabilitu zubu.
Foto: pixabay.com